Adres:
Jagiellońska 54
03-463 Warszawa
Wraz z Inicjatywą Dom Otwarty zaczynamy prace nad nowym projektem, który potrwa do jesieni 2023 r. „Razem mimo różnic” to zbiór działań, w których będziemy zachęcać na różne sposoby do przyjrzenia się uważnie tematowi migracji i do rozmowy o nim. Na te działania otrzymaliśmy środki z programu „Aktywni Obywatele”.
1. Dialog społeczny nad polityką integracji
To kontynuacja naszego wspólnego projektu, który miał swój debiut w ubiegłym roku. Zaprosimy mieszkańców Warszawy do zastanowienia się na tym, czego właściwie oczekujemy od procesu integracji, na jakie trudności ten proces trafia i co możemy zrobić, żeby je zmienić. Chcielibyśmy, żeby w tych rozmowach udział wzięli warszawiacy o różnych spojrzeniach i opiniach dotyczących integracji. Spotkania będą miały formę warsztatów, na których metodą design thinking będziemy razem szukać odpowiedzi na te pytania oraz możliwych rozwiązań. Głos mieszkańców i wypracowane przez nich pomysły przedstawimy warszawskiemu samorządowi.
2. Klub Przyjaciół
Zaprosimy rodziny polskie i uchodźcze do wspólnych spotkań w różnych ciekawych miejscach w stolicy. Wybór należeć będzie do członkiń i członków Klubu. Od lutego 2022 r. należące do Klubu rodziny będą się spotykać raz w miesiącu, odwiedzać wybrane miejsce, ale przede wszystkim rozmawiać ze sobą i poznawać się nawzajem. Mamy nadzieję, że więzi zadzierzgnięte w trakcie tych spotkań pomogą w zbudowaniu trwalszych relacji między starymi i nowymi mieszkańcami Warszawy.
3. Podcast „To straszne słowo na U…”
Dom Otwarty, nasz partner w tym projekcie, już od jakiegoś czasu nagrywa podcasty, które mają pomóc zrozumieć różne kwestie związane z migracjami. Podcastom towarzyszą scenariusze zajęć, które zainteresowani nauczyciele mogą przeprowadzić w swoich klasach. Dotychczasowe odcinki i scenariusze można znaleźć tutaj: https://domotwartywarszawa.wixsite.com/podcast. Dzięki projektowi „Razem mimo różnic” na tej liście pojawi się 6 nowych odcinków. Już teraz zachęcamy do posłuchania.
4. Warsztaty dyskusyjne
Od wielu lat i my i nasz partner prowadzimy spotkania, rozmowy i warsztaty dla dzieci i dorosłych, na których poruszamy tematy związane z równością, prawami człowieka i uchodźstwem, czy szerzej: migracjami. Takie spotkania będą także częścią naszego nowego projektu. Zaprosimy na nie uczniów i dorosłych, żeby wspólnie zastanawiać się nad różnymi wątpliwościami, jakie budzą migracje, oraz przyglądać się sytuacji uchodźców również z ich punktu widzenia. Przygotujemy także narzędzia, które pomogą nauczycielom i rodzicom podejmować tę tematykę w rozmowach z dziećmi.
O wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach naszego projektu będziemy Państwa informować na stronie projektu na Facebooku (https://www.facebook.com/Razem-mimo-r%C3%B3%C5%BCnic-100940042422399). Choć pierwsze zaproszenia pojawią się w styczniu 2022 r, już dziś zachęcamy do polubienia strony i czytania zamieszczanych tam postów.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.