Adres:
Jagiellońska 54
03-463 Warszawa
pomoc
Instrukcja obsługi strony prohumanum.org
Struktura strony „prohumanum.org”
Strona internetowa zawiera dwa głóne rodzaje informacji: strony i wpisy.
Wpisy
Wpisy można porównać do zeszytów. Każdy wpis stanowi kartkę zeszytu. Okładką zeszystu jest „kategoria„, która łączy poszczególne wpisy w spójną całość. Wpisy stosuje się wówczac, gdy konieczne jest umieszczanie wielu drobnych informacji o wspólnej tematyce. Na stronie prohumanum.org istnieją 4 kategorie wpisów:
Aktualności – jest to kategoria gromadząca wszystkie wpisy opisujące aktualności. Miejsce wyświetlania wpisów: strona główna, pod slajderem.
W realizacji – kategoria grupująca wpisy dotyczące projektów aktualnie realizowanych przez Prohumumanum. Miejsce wyświetlania: Zakładka „Projekty–>w realizacji”
Zrealizowane – kategoria grupująca wpisy dotyczące projektów aktualnie realizowanych przez Prohumumanum. Miejsce wyświetlania: Zakładka „Projekty–>zrealizowane”
Promowane – kategoria specjalna, służy do umieszczania danego wpisu na slajderze (strona główna).
Aby edytować lub stworzyć nowy wpis nalezy:
- Zalogować się
- W zakładce nawigacyjnej administratora wybrać „wpisy”.
- Dodaj nowy (aby stworzyć wpis) lub kliknąć na tytuł wpisu i dokonać edycji.
- Po zakończeniu edycji klikamy „zaktualizuj” lub „publikuj” (jeśli tworzyliśmy nowy wpis).
Każdy wpis musi posiadać: treść oraz kategorię (do wyboru po prawej stronie edytora treści). Wpis może posiadać więcej niż jedną kategorię.
Przykład: Stowarzyszenie zaczęło realizować nowy projekt o nazwie „Tolerancja 2.0”. Aby poinformawać czytelników o tym fakcie zostanie utworzony nowy wpis pt. „TOlerancja 2.0”, który zostanie umieszczny w kategorii „W realizacji”. Dodatkowo, aby wypromować tą informację zostanie on również włączony do kategorii „Promowane”. Dzięki temu będzie on widoczny zarówno na slajderze oraz w zakładce „w realizacji” (projekty).
Strony
Aby edytować lub stworzyć nowy wpis nalezy:
- Zalogować się
- W zakładce nawigacyjnej administratora wybrać „Strony”.
- Dodaj nową (aby stworzyć stronę) lub kliknąć na tytuł Strony i dokonać edycji.
- Po zakończeniu edycji klikamy „zaktualizuj” lub „publikuj” (jeśli tworzyliśmy nową stronę).
Strony to pijedyncze kartki zeszytu, które same dla siebie stanowią kategorię. Na stronie Prohumanum stronami są: „o nas”, „misja”, „publikacje” oraz „kontakt”.
Treść umieszczona na stronie Prohumanum.org została podzilona w sposób następujący.
Obsługa slajdera na stronie głównej
Aby wpis znalazł się na slajderze należy dołączyć go do kategorii „Promowane”. Dodatkowo warto zadbać o to, aby wpis posiadał tzw. „obrazek wyróżniający” czyli zdjęcie które jest wyświetlane nad tytułem wpisu.
Logowanie
Administratorzy strony mogą się zalogować wchodząc na stronę: www.prohumanum.org/wp-login.php. Po zalogowaniu otrzymujemy dostęp do funkcjonalności, do których upoważnia nas nasza „rola” w systemie. O tym jaką rolę otrzymuje użytkownik decyduje administrator systemu (podczas zakładania konta). Rola każdego użytkownika może zostać zmieniona w dowolnym momencie. System WordPress udostepnia następujące poziomy dostępu (od najszerszego do najskromniejszego):
Administrator (Administrator) – Ma możliwość publikowania, edycji, kasowania wpisów, stron, komentarzy, tagów, kategorii, wybór skórki, instalacja wtyczek, zmiana ustawień, itd.
Redaktor (Editor) – Jego władza ogranicza się do publikowania, edycji, kasowania wszystkich wpisów i stron, moderacji komentarzy, zarządzaniem kategoriami, tagami i linkami, uploadem plików, operowaniem mediami.
Autor (Author) – Z tymi uprawnieniami można publikować, dokonywać edycji, kasować tylko swoje posty. Także upload plików jest dostępny.
Felietonista (Contributor) – Może przygotowywać i edytować tyko swoje wpisy, bez prawa do ich publikacji, które jest w kwestii admina. Ale wraz z zatwierdzeniem wpisu, nie jest już możliwa jego dalsza edycja.
Abonent (Registered) – Nie ma żadnych praw administracyjnych. Jest typem subskrypcji. Gdy pojawi się jakiś wpis na stronie, oni dostają stosowną informację.